Overview
Specification
COM65T6112KLC

COM65T6112KLC Basic Information
| Panel Model | COM65T6112KLC |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.5 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM65T6112KLC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
COM65T6112KLC Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.069×0.207 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.207×0.207 mm (H×V) |
| Weight | 121g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 132.48×99.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 136.08×102.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 152×117 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.91±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
COM65T6112KLC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
COM65T6112KLC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
COM65T6112KLC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 28.8/31.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
COM65T6112KLC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/12.0/21.0/-7.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 7.0/14.0/0.12/-0.12mA (Typ.)(IDD/IAVDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
