Overview
Specification
CT022TN08

CT022TN08 Basic Information
| Panel Model | CT022TN08 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CT022TN08 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
CT022TN08 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Active Area | 34.848×43.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.6×56.15 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.48 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
CT022TN08 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
CT022TN08 Electronics Feature
| Driver IC | SSD1278 |
|---|
CT022TN08 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
