Overview
Specification
DJ070NA-03J

DJ070NA-03J Basic Information
| Panel Model | DJ070NA-03J |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DJ070NA-03J Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
DJ070NA-03J Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Weight | 130g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Bezel Area | 157.08×89.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DJ070NA-03J Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 750 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
DJ070NA-03J Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 3.62W (Typ.) |
DJ070NA-03J Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 21.7±2.1V |
| Lamp Current | 156mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 3.39W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DJ070NA-03J Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 4.0/20/0.2/0.2mA (Typ.)(DIDD/IAIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 0.23W (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
