Overview
Specification
DLF1055

DLF1055 Basic Information
| Panel Model | DLF1055 |
|---|---|
| Panel Brand | LiteMax |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DLF1055 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Panel+LED Driving Board |
DLF1055 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0685×0.2055 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2055×0.2055 mm (H×V) |
| Weight | 650g (Typ.) |
| Active Area | 210.4×157.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 238.1×173 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DLF1055 Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | Y |
DLF1055 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 16.2W |
|---|
DLF1055 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 70K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
DLF1055 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
