Overview
Specification
DMF-50174ZNB
DMF-50174ZNB Basic Information
| Panel Model | DMF-50174ZNB |
|---|---|
| Panel Brand | OPTREX |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| DMF-50174ZNB Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | DMF50174ZNB |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
DMF-50174ZNB Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 300g (Max.) |
| Active Area | 115.17×86.37 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.0×92.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 174×115 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DMF-50174ZNB Optical Features
| Display Mode | STN |
|---|---|
| Contrast Ratio | 4 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 100/360 (Typ.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
DMF-50174ZNB Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
DMF-50174ZNB Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Driver Board | No |
DMF-50174ZNB Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 6.0/15.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
