Overview
Specification
DMF-50840NB-FW
DMF-50840NB-FW Basic Information
| Panel Model | DMF-50840NB-FW |
|---|---|
| Panel Brand | OPTREX |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| DMF-50840NB-FW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Blue-mode |
DMF-50840NB-FW Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 230g (Max.) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 120.0×90.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167.1×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.0 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DMF-50840NB-FW Optical Features
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 60 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 270/400 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
DMF-50840NB-FW Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
DMF-50840NB-FW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 340V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0±1mA |
| Lamp Startup Voltage | 850V (Min.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
DMF-50840NB-FW Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Interface Type | Connector |
