Overview
Specification
DMF50081NB-FW
DMF50081NB-FW Basic Information
| Panel Model | DMF50081NB-FW |
|---|---|
| Panel Brand | OPTREX |
| Descrition | STN-LCD ,4.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| DMF50081NB-FW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
DMF50081NB-FW Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Active Area | 95.97×71.97 mm (H×V) |
| Bezel Area | 103.0×79.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 139×120 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.2 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DMF50081NB-FW Optical Features
| Display Mode | STN, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 4 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 100/360 (Typ.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
DMF50081NB-FW Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
DMF50081NB-FW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Current | 4/6mA (Min./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
DMF50081NB-FW Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Interface Type | Pad |
