Overview
Specification
DMF682ANY-EB
DMF682ANY-EB Basic Information
| Panel Model | DMF682ANY-EB |
|---|---|
| Panel Brand | OPTREX |
| Descrition | STN-LCD ,5.3 inch, 256×128 |
| Panel Type | STN-LCD |
| DMF682ANY-EB Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | DMF-682ANY-EB |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | LCD Type: Yellow-mode; Backlight: Electro Luminescence (EL) / Blue-green |
DMF682ANY-EB Mechanical Features
| Dot Resolution | 256×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 54 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.47×0.47 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.47×0.47 mm (H×V) |
| Weight | 160g (Max.) |
| Active Area | 120.28×60.12 mm (H×V) |
| Bezel Area | 127.0×70.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 147×116 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DMF682ANY-EB Optical Features
| Display Mode | STN, Transflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 7:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 140/180 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
DMF682ANY-EB Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
DMF682ANY-EB Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Life Time | 2K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 100V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 2.9/4.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 400Hz |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DMF682ANY-EB Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 3.6/20.0mA (Typ./Max.) |
