Overview
Specification
DPP050A224A

DPP050A224A Basic Information
| Panel Model | DPP050A224A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| DPP050A224A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
DPP050A224A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 443 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0191×0.0573 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0573×0.0573 mm (H×V) |
| Weight | 7.4g (Typ.) |
| Active Area | 61.884×110.016 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.884×116.016 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.3±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
DPP050A224A Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.26% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
DPP050A224A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in R63311 |
DPP050A224A Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
DPP050A224A Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(IOVDD/VSP/VSN) |
|---|---|
| Input Current for Panel | 17.2/10.9/-7.4mA (Typ.)(IOIDD/ISP/ISN) |
