Overview
Specification
DX08D11VM0AAA

DX08D11VM0AAA Basic Information
| Panel Model | DX08D11VM0AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| DX08D11VM0AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
DX08D11VM0AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 313 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.027×0.081 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.081×0.081 mm (H×V) |
| Weight | 14.5g (Typ.) |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 45.6×76.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
DX08D11VM0AAA Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
DX08D11VM0AAA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in R69311 |
DX08D11VM0AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 3.2/3.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DX08D11VM0AAA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC/VCI) |
| Interface Type | FPC |
