Overview
Specification
DX08D25VM0AAA

DX08D25VM0AAA Basic Information
| Panel Model | DX08D25VM0AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| DX08D25VM0AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | for LG GC900,GC900F,GC900FGO |
DX08D25VM0AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 313 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.027×0.081 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.081×0.081 mm (H×V) |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 43.68×75.74 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
DX08D25VM0AAA Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
DX08D25VM0AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
