Overview
Specification
E499HAA1

E499HAA1 Basic Information
| Panel Model | E499HAA1 |
|---|---|
| Panel Brand | EDO |
| Descrition | AM-OLED ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | AM-OLED |
| E499HAA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | LTPS-AMOLED, GFF, Multi-touch |
E499HAA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 294 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02875×0.08625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.08625×0.08625 mm (H×V) |
| Active Area | 62.1×110.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 67.5×138 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.55 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
E499HAA1 Optical Features
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥250) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | Y |
E499HAA1 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 405mW |
|---|
E499HAA1 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
E499HAA1 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI |
