Overview
Specification
E499HAK3

E499HAK3 Basic Information
| Panel Model | E499HAK3 |
|---|---|
| Panel Brand | EDO |
| Descrition | AM-OLED ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | AM-OLED |
| E499HAK3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
E499HAK3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 293 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02875×0.08625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.08625×0.08625 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 62.9×110.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.9×117.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.64 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
E499HAK3 Optical Features
| Brightness | 365 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 3400 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 105% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Min.)(CR≥200) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.315 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
E499HAK3 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
E499HAK3 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
E499HAK3 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 30/10mA (Typ.)(IDDIO/ICI) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - WP7B-S040VA1, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
