Overview
Specification
E499HAM1

E499HAM1 Basic Information
| Panel Model | E499HAM1 |
|---|---|
| Panel Brand | EDO |
| Descrition | AM-OLED ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | AM-OLED |
| E499HAM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | LTPS-AMOLED |
E499HAM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 294 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02875×0.08625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.08625×0.08625 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 62.1×110.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65.7×118.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.76 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
E499HAM1 Optical Features
| Brightness | 310 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 2 (Max.) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥200) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
E499HAM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
E499HAM1 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
E499HAM1 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.5/4.6/6.5V (Typ.)(VCI/VELVS/VELVDD/VSP) |
| Interface Type | FPC |
