Overview
Specification
E549FMK1

E549FMK1 Basic Information
| Panel Model | E549FMK1 |
|---|---|
| Panel Brand | EDO |
| Descrition | AM-OLED ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | AM-OLED |
| E549FMK1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
E549FMK1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 401 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03162×0.06324 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.06324×0.06324 mm (H×V) |
| Weight | 16±0.16g |
| Active Area | 68.299×121.421 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.66×128.36 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.75±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch, On-Cell) |
E549FMK1 Optical Features
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 60000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 105% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 2 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥1000) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
E549FMK1 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in RM67191 |
|---|
E549FMK1 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
E549FMK1 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3/6.4V (Typ.)(VDDI/VCI/VSP) |
| Input Current for Panel | 50/2/15mA (Typ.)(IDDI/ICI/ISP) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXE340124, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
