Overview
Specification
EK070TH92
EK070TH92 Basic Information
| Panel Model | EK070TH92 |
|---|---|
| Panel Brand | No Brand |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| EK070TH92 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
EK070TH92 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.7×89.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
EK070TH92 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
EK070TH92 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
EK070TH92 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S5P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.9±0.6V |
| Lamp Current | 100±25mA |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
EK070TH92 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6V (Typ.)(DVDD/AVDD) |
| Input Current for Panel | 8.0/30mA (Typ.)(DIDD/AIDD) |
| Panel Power Consumption | 327/458mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3DVDD; 0.7DVDD≤VIH≤DVDD |
| Interface Type | FPC |
