Overview
Specification
EL4836LP-ICE

EL4836LP-ICE Basic Information
| Panel Model | EL4836LP-ICE |
|---|---|
| Panel Brand | PLANAR |
| Descrition | EL ,6.3 inch, 276×128 |
| Panel Type | EL |
| EL4836LP-ICE Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 75 °C |
EL4836LP-ICE Mechanical Features
| Dot Resolution | 276×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 48 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.533×0.533 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.533×0.533 mm (H×V) |
| Weight | 270g |
| Active Area | 145.6×67.39 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 176.88×98.68 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.60 mm |
| Touch Panel | Without |
EL4836LP-ICE Optical Features
| Contrast Ratio | 8 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
EL4836LP-ICE Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
EL4836LP-ICE Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
EL4836LP-ICE Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 5/12V (typ.)(VL/VH) |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
