Overview
Specification
EL552.256-Q2

EL552.256-Q2 Basic Information
| Panel Model | EL552.256-Q2 |
|---|---|
| Panel Brand | PLANAR |
| Descrition | EL ,6.3 inch, 552×256 |
| Panel Type | EL |
| EL552.256-Q2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | 996-0245-02 |
| Operating Temperature | 0 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 75 °C |
EL552.256-Q2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 552×256 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 262g |
| Active Area | 145.745×67.564 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 176.78×109.73 mm (H×V) |
| Outline Depth | 16.26 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4pcs) on top and down slugs |
| Touch Panel | Without |
EL552.256-Q2 Optical Features
| Brightness | 50 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 1 (Max.) |
| Sunlight Readable | N |
EL552.256-Q2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
EL552.256-Q2 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
EL552.256-Q2 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 5/12V (Typ.)(VL/VH) |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | T&B Ansley - 609-1630, Pitch:2.54 mm, Pin:16 pins |
