Overview
Specification
EL552.256-Q3

EL552.256-Q3 Basic Information
| Panel Model | EL552.256-Q3 |
|---|---|
| Panel Brand | PLANAR |
| Descrition | EL ,6.3 inch, 552×256 |
| Panel Type | EL |
| EL552.256-Q3 Price | Request Price & Lead Time |
EL552.256-Q3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 552×256 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 145.745×67.564 mm (H×V) |
| Touch Panel | Without |
EL552.256-Q3 Optical Features
| Display Color | Monochrome () |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
EL552.256-Q3 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
