Overview
Specification
ELF1101AA

ELF1101AA Basic Information
| Panel Model | ELF1101AA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,1.1 inch, 96×96 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELF1101AA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELF1101AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 96(RGB)×96 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 121 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.07×0.21 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.21×0.21 mm (H×V) |
| Weight | 1.5±0.4g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 20.137×20.136 mm (H×V) |
| Bezel Area | 21.21×20.86 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 25.81×27.07 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.2±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ELF1101AA Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
ELF1101AA Electronics Feature
| Total Power Consumption | 124mW |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in LD7138 |
ELF1101AA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 6K(Typ.) (Hours) |
ELF1101AA Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.7/17.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 1.2/23.0mA (Max.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | FPC |
