Overview
Specification
ELF1306AA

ELF1306AA Basic Information
| Panel Model | ELF1306AA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,1.3 inch, 128×128 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELF1306AA Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | UEL538 |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELF1306AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 138 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.061×0.183 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.183×0.183 mm (H×V) |
| Weight | 3.0±1g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 23.401×23.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 28.4×29.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.19 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ELF1306AA Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
ELF1306AA Electronics Feature
| Total Power Consumption | 96mW |
|---|---|
| Driver IC | Built-in LD7131 |
ELF1306AA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
ELF1306AA Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.7/1.8/15.0V (Typ.)(VDD/VDDIO/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.001/0.02/20.0mA (Typ.)(IDD/IDDIO/ICC) |
| Interface Type | FPC |
