Overview
Specification
ELF3001BA

ELF3001BA Basic Information
| Panel Model | ELF3001BA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,3.0 inch, 184×80 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELF3001BA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELF3001BA Mechanical Features
| Dot Resolution | 184(RGB)×80 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 67 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.126×0.378 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.378×0.378 mm (H×V) |
| Weight | 13.0g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 69.528×30.216 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 79.5×44.21 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.04±0.2 mm |
| Touch Panel | Without |
ELF3001BA Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
ELF3001BA Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 478mW |
ELF3001BA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
ELF3001BA Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/15.5/9.0V (Typ.)(VDD/VHA/VHC) |
| Input Current for Panel | 0.06/80/0mA (Typ.)(IDD/IHA/IHC) |
| Interface Type | FPC |
