Overview
Specification
ELW0501AB

ELW0501AB Basic Information
| Panel Model | ELW0501AB |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,0.50 inch, 60×32 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELW0501AB Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | EL499W603205,UEL499 |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELW0501AB Mechanical Features
| Dot Resolution | 60×32 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.188×0.188 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.188×0.188 mm (H×V) |
| Weight | 0.6±0.2g |
| Active Area | 11.25×5.99 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 15.3×10.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.09±0.08 mm |
| Touch Panel | Without |
ELW0501AB Optical Features
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) () |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
ELW0501AB Electronics Feature
| Vertical Frequency | 100Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 27mW |
| Driver IC | COG Built-in LD7032 |
ELW0501AB Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
ELW0501AB Signal Interface
| Signal Category | SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | SPI, I²C |
| Input Voltage for Panel | 2.8/13.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.18/5.2mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | FPC |
