Overview
Specification
ELW1301AAF

ELW1301AAF Basic Information
| Panel Model | ELW1301AAF |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,1.3 inch, 128×128 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELW1301AAF Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 75 °C |
ELW1301AAF Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 138 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flexible Display |
| Dot Pitch | 0.183×0.183 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.183×0.183 mm (H×V) |
| Active Area | 23.4×23.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 29.9×32.2 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
ELW1301AAF Optical Features
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Grayscale(W) () |
| Sunlight Readable | N |
ELW1301AAF Electronics Feature
| Driver IC | Built-in LD7138 |
|---|
ELW1301AAF Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
ELW1301AAF Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
