Overview
Specification
ELW1501AA

ELW1501AA Basic Information
| Panel Model | ELW1501AA |
|---|---|
| Panel Brand | Futaba |
| Descrition | PM-OLED ,1.45 inch, 128×128 |
| Panel Type | PM-OLED |
| ELW1501AA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ELW1501AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.204×0.204 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.204 mm (H×V) |
| Weight | 3.5g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 26.09×26.09 mm (H×V) |
| Bezel Area | 27.65×26.67 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 31.55×33.77 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.3±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ELW1501AA Optical Features
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Grayscale(W) (4-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
ELW1501AA Electronics Feature
| Total Power Consumption | 135mW |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in SSD1372 |
| Driving Method | Duty: 1/128 |
ELW1501AA Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 5K(Typ.) (Hours) |
ELW1501AA Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/17.0V (Typ.)(VCI/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.05/25.0mA (Max.)(ICI/ICC) |
| Interface Type | FPC |
