Overview
Specification
ET028002DMU

ET028002DMU Basic Information
| Panel Model | ET028002DMU |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET028002DMU Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
ET028002DMU Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 44.2×58.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.5×69.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
ET028002DMU Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/70/75/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET028002DMU Electronics Feature
| Driver IC | Built-in HX8347-A |
|---|
ET028002DMU Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET028002DMU Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCI/IOVCC) |
| Input Current for Panel | 5.0mA (Typ.)(IDD) |
| Interface Type | FPC |
