Overview
Specification
ET0350B0DH6

ET0350B0DH6 Basic Information
| Panel Model | ET0350B0DH6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET0350B0DH6 Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
ET0350B0DH6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.2×54.76 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.8×106.18 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
ET0350B0DH6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Sunlight Readable | N |
ET0350B0DH6 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in HX8238-A |
ET0350B0DH6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET0350B0DH6 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Interface Type | FPC |
