Overview
Specification
ET0430A6DM6

ET0430A6DM6 Basic Information
| Panel Model | ET0430A6DM6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET0430A6DM6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
ET0430A6DM6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Active Area | 95.04×53.956 mm (H×V) |
| Bezel Area | 97.1×55.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.95±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ET0430A6DM6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/70/50/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET0430A6DM6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
ET0430A6DM6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 30.0±2V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET0430A6DM6 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 40/50mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
