Overview
Specification
ET044AS013

ET044AS013 Basic Information
| Panel Model | ET044AS013 |
|---|---|
| Panel Brand | PDI |
| Descrition | EPD ,4.4 inch, 400×300 |
| Panel Type | EPD |
| ET044AS013 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ET044AS013 Mechanical Features
| Dot Resolution | 400×300 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.224×0.224 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.224×0.224 mm (H×V) |
| Weight | 19.2/23.0g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 89.6×67.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 98.504×80.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.2±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ET044AS013 Optical Features
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 7:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome (1-bit) |
| Response Time | 2100 (Typ.)(Tr)(25°C) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Reflectance Ratio | 25/32% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
ET044AS013 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
ET044AS013 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 8.0/16.0mA (Typ./Max.)(IDD+ICC) |
| Interface Type | FPC |
