Overview
Specification
ET050000DM6

ET050000DM6 Basic Information
| Panel Model | ET050000DM6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET050000DM6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC length 37.42mm |
ET050000DM6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 110.0×66.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 118.5×77.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.37/4.2 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ET050000DM6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.309; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET050000DM6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
ET050000DM6 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 23.1V (Typ.) |
| Lamp Current | 40mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET050000DM6 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 40/55mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
