Overview
Specification
ET057011DH6

ET057011DH6 Basic Information
| Panel Model | ET057011DH6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET057011DH6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
ET057011DH6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 124.7×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
ET057011DH6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 50 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/75/60/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
ET057011DH6 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in HX8218 + HX8615 |
|---|
ET057011DH6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 30V (Typ.) |
ET057011DH6 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 510mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
