Overview
Specification
ET0700G0DM6

ET0700G0DM6 Basic Information
| Panel Model | ET0700G0DM6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET0700G0DM6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
ET0700G0DM6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 155.3×94.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166×105.44 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.6/9.85 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ET0700G0DM6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/65/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET0700G0DM6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
ET0700G0DM6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.9±0.9V |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET0700G0DM6 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 220/600mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | OMRON - XF2M-4015-1A, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
