Overview
Specification
EW50793FLWP

EW50793FLWP Basic Information
| Panel Model | EW50793FLWP |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | FSTN-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| EW50793FLWP Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
EW50793FLWP Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 76.79×57.59 mm (H×V) |
| Bezel Area | 78.8×59.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 96.3×66.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.2 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
EW50793FLWP Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 25 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 6 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 300/190 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/45/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
EW50793FLWP Electronics Feature
| Driving Method | Duty: 1/242 |
|---|
EW50793FLWP Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 75mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
EW50793FLWP Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 60/80mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 52271-2079, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
