Overview
Specification
F03004-03U

F03004-03U Basic Information
| Panel Model | F03004-03U |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| F03004-03U Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | ODF cell |
F03004-03U Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.88×73.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
F03004-03U Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Viewing Angle | 45/45/35/15 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.334 |
| Transmissivity | 6.15% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
F03004-03U Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8352-A |
|---|
F03004-03U Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
