Overview
Specification
FLC38XGC6V-06

FLC38XGC6V-06 Basic Information
| Panel Model | FLC38XGC6V-06 |
|---|---|
| Panel Brand | Fujitsu |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| FLC38XGC6V-06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
FLC38XGC6V-06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Weight | 1.50Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 304.1×228.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 309.1×233.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 347.3×263.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 15.8 (-0.5,+1.0) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ4.5, 2-4.5×6.0) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
FLC38XGC6V-06 Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
FLC38XGC6V-06 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
FLC38XGC6V-06 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp RFU Model | FLCL-16S |
| Lamp Voltage | 580±30V |
| Lamp Current | 6.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1324/1500V (Typ./Max.)(Ta=+25℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
FLC38XGC6V-06 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS/TTL (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 380/800mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 52760-0600, Pitch:0.635 mm, Pin:60 pins |
