Overview
Specification
FLC48SXC8V-12F

FLC48SXC8V-12F Basic Information
| Panel Model | FLC48SXC8V-12F |
|---|---|
| Panel Brand | Fujitsu |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| FLC48SXC8V-12F Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LQ190E1LW41 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
FLC48SXC8V-12F Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.098×0.294 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.294×0.294 mm (H×V) |
| Weight | 3.20Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 376.32×301.056 mm (H×V) |
| Bezel Area | 382.32×307.06 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 404.2×330 mm (H×V) |
| Outline Depth | 22.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
FLC48SXC8V-12F Optical Features
| Display Mode | P-MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 12 (Typ.)(Tr+Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
FLC48SXC8V-12F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
FLC48SXC8V-12F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp RFU Model | FLCL-40 |
| Lamp Voltage | 750V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1400/1600V (Typ./Max.)(Ta=+25℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
FLC48SXC8V-12F Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1350/2500mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
