Overview
Specification
FLC59UXC8V-04

FLC59UXC8V-04 Basic Information
| Panel Model | FLC59UXC8V-04 |
|---|---|
| Panel Brand | Fujitsu |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.1 inch, 1600×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| FLC59UXC8V-04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
FLC59UXC8V-04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×1200 (UXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.098×0.294 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.294×0.294 mm (H×V) |
| Weight | 5.50Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 470.4×352.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 476.6×359 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 530×432.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 32.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ4.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
FLC59UXC8V-04 Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
FLC59UXC8V-04 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
FLC59UXC8V-04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 3.8/4.5A (Typ./Max.) |
FLC59UXC8V-04 Signal Interface
| Signal Category | OpenLDI |
|---|---|
| Signal Class | OpenLDI |
| Input Voltage for Panel | 5V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1850/2720mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-WE31P-HF, Pitch:1.25 mm, Pin:31 pins |
