Overview
Specification
G190SVT01.0

G190SVT01.0 Basic Information
| Panel Model | G190SVT01.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1680×342 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| G190SVT01.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | 1/3 cut of 22" |
G190SVT01.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×342 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.074×0.282 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.282×0.282 mm (H×V) |
| Weight | 1.48Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (7H) |
| Active Area | 473.76×96.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 475.56×98.24 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 497.7×126.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 21.66 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
G190SVT01.0 Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G); 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.302; Wy:0.313 |
| Sunlight Readable | N |
G190SVT01.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 18.4W (Typ.) |
G190SVT01.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 12W (Typ.) |
G190SVT01.0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2A (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 6.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SRL-HF11, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
