Overview
Specification
G3245H-FE

G3245H-FE Basic Information
| Panel Model | G3245H-FE |
|---|---|
| Panel Brand | CITIZEN |
| Descrition | FSTN-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| G3245H-FE Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
G3245H-FE Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 25g |
| Active Area | 76.79×57.59 mm (H×V) |
| Bezel Area | 78.8×59.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 89.3×68.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
G3245H-FE Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 4 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 12.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 180/340 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/40/40 (Typ.)(CR≥1.5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
G3245H-FE Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
G3245H-FE Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Voltage | 100V (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 400Hz (Typ.) |
| Lamp Driver Board | No |
G3245H-FE Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.8/4.5mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JST - 16FLZ-SM1-TB, Pitch:0.5 mm, Pin:16 pins |
