Overview
Specification
GPF030DVCT5E-OL

GPF030DVCT5E-OL Basic Information
| Panel Model | GPF030DVCT5E-OL |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPF030DVCT5E-OL Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
GPF030DVCT5E-OL Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.1535 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.1535 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 65.314×36.84 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 73.1×40.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
GPF030DVCT5E-OL Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 53% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/65/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 6.0% (Typ.) |
| Sunlight Readable | N |
GPF030DVCT5E-OL Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest ILI8961 |
|---|
GPF030DVCT5E-OL Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
