Overview
Specification
GPM1223A0

GPM1223A0 Basic Information
| Panel Model | GPM1223A0 |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPM1223A0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
GPM1223A0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 167 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0505×0.1515 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1515×0.1515 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 48.48×36.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 51.3×39.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.2×47.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.53 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
GPM1223A0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/55/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.310 |
| Sunlight Readable | N |
GPM1223A0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 5.6/7.0V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 165mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
GPM1223A0 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCI/IOVCC) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
