Overview
Specification
GPM1386C0

GPM1386C0 Basic Information
| Panel Model | GPM1386C0 |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPM1386C0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
GPM1386C0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.4×93.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165.75×105.39 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.12 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
GPM1386C0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.303; Wy:0.339 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
GPM1386C0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in ILI6150 +ILI5120 |
GPM1386C0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Voltage | 7.8/9.3V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 11mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 490mW (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
GPM1386C0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 30mA (Max.) |
| Interface Type | Connector |
