Overview
Specification
GPM1578A0

GPM1578A0 Basic Information
| Panel Model | GPM1578A0 |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.8 inch, 1280×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPM1578A0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Vibration Resistance | 3.0G (29.4 m/s²) |
GPM1578A0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×320 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0628×0.1884 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1884×0.1884 mm (H×V) |
| Weight | 170g (Typ.) |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 241.152×60.288 mm (H×V) |
| Bezel Area | 243.552×62.688 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 252.752×73.171 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6/10.3 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting Pole (6-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
GPM1578A0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.307; Wy:0.341 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
GPM1578A0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
GPM1578A0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.6/22.4/23.8V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 50mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 4.48/8.57W (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
GPM1578A0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 180/360mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.53/1.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
