Overview
Specification
GPN3020G2A3D

GPN3020G2A3D Basic Information
| Panel Model | GPN3020G2A3D |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPN3020G2A3D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
GPN3020G2A3D Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0425×0.1275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1275×0.1275 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 30.6×40.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33.6×47.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
GPN3020G2A3D Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Viewing Direction | 3 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
GPN3020G2A3D Electronics Feature
| Driver IC | Suggest S6D04H0 |
|---|
GPN3020G2A3D Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
