Overview
Specification
GPN3021F1ACD

GPN3021F1ACD Basic Information
| Panel Model | GPN3021F1ACD |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.1 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPN3021F1ACD Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
GPN3021F1ACD Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.063×0.189 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.189×0.189 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 33.264×41.58 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 36.464×48.18 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
GPN3021F1ACD Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Color Gamut | 52% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
GPN3021F1ACD Electronics Feature
| Driver IC | Suggest S6D0164 |
|---|
GPN3021F1ACD Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
