Overview
Specification
H145ALN01.0

H145ALN01.0 Basic Information
| Panel Model | H145ALN01.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | AM-OLED ,1.45 inch, 280×280 |
| Panel Type | AM-OLED |
| H145ALN01.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 125 °C |
H145ALN01.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 280(RGB)×280 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 273 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.031×0.093 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.093×0.093 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 26.04×26.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 28.64×32.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.88 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
H145ALN01.0 Optical Features
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.303; Wy:0.317 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
H145ALN01.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
H145ALN01.0 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
H145ALN01.0 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8/4.6/-2.4V (Typ.)(VDD/IOVDD/ELVDD/ELVSS) |
| Input Current for Panel | 4/1.2/14/14mA (Typ.)(IDD/IOIDD/ELIDD/ELISS) |
| Interface Type | Connector |
