Overview
Specification
H347QVN01.1

H347QVN01.1 Basic Information
| Panel Model | H347QVN01.1 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| H347QVN01.1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
H347QVN01.1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 48.96×73.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54×83.34 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.87 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
H347QVN01.1 Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
H347QVN01.1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in NT35310 |
H347QVN01.1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
H347QVN01.1 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDI/VCI) |
| Input Current for Panel | 6/0.1mA (Typ.)(IDDI/ICI) |
| Interface Type | FPC |
