Overview
Specification
H466TAN02.2

H466TAN02.2 Basic Information
| Panel Model | H466TAN02.2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.7 inch, 720×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| H466TAN02.2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Part Number: 92.04H48.230 (Z Grade) without POL; 92.04H48.204 (N Grade) without POL; 92.04H48.203 (N Grade) with POL |
H466TAN02.2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 314 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0296×0.0807 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0807×0.0807 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 58.104×103.296 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.9×111.87 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
H466TAN02.2 Optical Features
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.1% (Min.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
H466TAN02.2 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT35521, TOM1283A, HX8394A01, NT35521S, RM68200, HX8394D |
|---|
H466TAN02.2 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
H466TAN02.2 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI |
