Overview
Specification
H497TLB01

H497TLB01 Basic Information
| Panel Model | H497TLB01 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | AM-OLED ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | AM-OLED |
| H497TLB01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | without driver ic |
H497TLB01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 295 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.028×0.086 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.086×0.086 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 61.92×110.08 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65.92×118.64 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.77±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch, On-Cell) |
H497TLB01 Optical Features
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.0 (Max.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥200) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
H497TLB01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Suggest RM69052 |
H497TLB01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
