Overview
Specification
H520DAN01.2

H520DAN01.2 Basic Information
| Panel Model | H520DAN01.2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.2 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| H520DAN01.2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
H520DAN01.2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 423 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.020×0.060 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.060×0.060 mm (H×V) |
| Weight | 7.22g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 64.8×115.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 66.8×121.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.30 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
H520DAN01.2 Optical Features
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.55% (Typ.)(with APCF) |
| Sunlight Readable | N |
H520DAN01.2 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT35695, NT35596, OTM1901A, OTM1906A, S6D1FA2 |
|---|
H520DAN01.2 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
H520DAN01.2 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI |
